چطور برای کسب و کارمان نام دامنه انتخاب کنیم؟

۱۲آبان۱۳۹۷ ثبت دامنه
Image

آیا شما ایده ای جذاب برای کسب و کار اینترنتی خود دارید؟ آیا می خواهید به تازگی کسب و کارتان رو شروع کنید و طراحی سایت خودتان را آغاز کنید؟ در اولین گام شما به یک نام دامنه مناسب و در ادامه به ثبت دامنه نیاز دارید. انتخاب نام دامنه ی درست، حیاتی است، و از مواردی است که می تواند روی پیروزی و یا شکست کسب و کار شما به طور مستقیم اثرگذار باشد. نمی دانید باید از کجا شروع کنید؟

ابتدا تصمیم بگیرید که چه نوع نامی را می خواهید انتخاب کنید. در نوع اول می توانید نامی را انتخاب کنید که معرف کسب و کار شما باشد در نوع دوم می توانید نام منحصر به فردی انتخاب کنید که با آن یک برند جدید بسازید و نام خاص خود را داشته باشید. گاهی اوقات ترکیب این دو روش می تواند برای ما ایده آل باشد. بیایید به هر دو نوع انتخاب نگاهی بیاندایم.

ساختن یک برند جدید در مقابل توصیف کسب و کارتان

آیا می خواهید یک شرکت با برند ویژه ی خود ایجاد کنید؟

اگر شما با استراتژی ساختن یک برند جدید پیش می روید. بهتر است کلمه ای را انتخاب کنید که هیچ وابستگی و ارتباطی با خدمات و محصولات شما نداشته باشد. این چالشی را در ذهن مشتریان بالقوه شما بوجود می آورد ، چون از روی نام سایتتان نمی توانند به خدمات و محصول شما پی ببرند. ولی همین مورد می تواند قدرتمندترین دارایی شما برای شکل دادن به هویت شرکت شما باشد.

به لیست رو به رشد نام دامنه هایی که هیچ معنای تا قبل از اینترنت نداشتند نگاهی بیاندازید. بطور مثال گوگل، شما قبل از اینکه این شرکت را بشناسید با شنیدن نام آن هرگز نمی توانستید حدس بزنید خدمات این شرکت چه می تواند باشد.

یک استراتژی دیگر برای انتخاب یک نام دامنه ای که قابلیت برند شدن را دارد این است از کلمه ای استفاده کنیم که باعث ایجاد حس خاصی می شود ولی بطور مستقیم با کسب و کار شما مرتبط نیست.

برای مثال، خیلی از این زمان نگذشته است که آمازون - Amazon حضور آنلاین خود را اعلام کرد. در ابتدا مردم با شنیدن این کلمه به یاد جنگل های انبوه آفریقای جنوبی می افتادند. اما امروزه با شنیدن کلمه آمازون اولین چیزی که به ذهنشان می رسد یک فروشگاه آنلاین فوق العاده است.

آیا می خواید مشتریان شما توسط نام دامنه بدانند کسب و کار شما دقیقا چه کاری انجام می دهد؟

برخی از تاثیرگذارترین نام های دامنه بطور کامل فعالیتی که کسب و کار شما انجام می دهد را توصیف می کنند، یا اینکه کاملا روشن می سازد کاربران در سایت چه محتوایی را پیدا خواهند کرد. برای مثال بازدیدکنندگان سایت هایی مثل weather.com و یا dictionary.com قبل از اینکه وارد سایت شوند می دانند با چه چیزهایی روبه رو خواهند شد.

پیدا کردن نام وب سایت یک کلمه ای در حال حاضر تقریبا غیر ممکن است، و البته جمع کردن کسب و کار خود در یک کلمه ممکن است بیش از حد دشوار باشد، بنابراین نترسید و چند کلمه را کنار هم قرار دهید و نام خود را انتخاب کنید.

ریسک احتمالی انتخاب یک نام دامنه توصیفی، این است که ساخت هویت منحصر به فرد برای برندتان به مراتب دشوارتر خواهد بود، چون افراد بسیاری در این حوزه ای که شما انتخاب کرده اید نام دامنه خود را ثبت کرده اند. ممکن است مشتریان بالقوه بتوانند خدمات و محصولات شما را حدس بزنند ولی نمی توانند نسبت به آن حس ویژه ای داشته باشند یا اینکه متوجه شوند خدمات شرکت شما چطور نسبت به سایر رقبا متمایز است.

علاوه بر این، نام های توصیفی گاهی در ادامه، کار شما را سخت خواهند کرد. زمانی که بخواهید کار خود را توسعه دهید و در زمینه های دیگری نیز فعالیت کنید دیگر نام انتخابی، معرف شما نخواهد بود چون صرفا بیانگر خدمات قبلی شماست.

کدام نام ها برای بازاریابی و سئو مناسب هستند؟

شاید بهترین بخش ایجاد برند جدید با نام دامنه خود این باشد که شما یک صفحه سفید در اختیار خود دارید و می توانید هر طور بخواهید هویت برند خود را شکل دهید. در طرف مقابل مشتریان بالقوه شما با شنیدن نام برند شما در ابتدا با خدمات و سرویس های شما آشنا نمی شوند و نمی توانند آن را حدس بزنند.

اگر شما برای نام برندتان به دنبال کلمه جدیدی هستید. شاید در ابتدا برای کاربرانتان سخت باشند که آن را در ذهن خود داشته باشند و آن را به خاطر بسپارند. علاوه بر این در بسیاری از موارد ساختن یک برند کاملا جدید نیازمند برنامه های بازاریابی پیچیده تر و پرهزینه تر است تا بتواند خود را در معرض توجه مشتریان بالقوه قرار دهند. این به این معنی است که گاهی شما لازم است تا بیشتر بر روی سئو، بازاریابی دیجیتال و یا روابط اجتماعی خود سرمایه گذاری کنید.

در طرف مخالف اگر نام دامنه ای که معرف کارتان است را داشته باشید. به احتمال زیاد کلمات کلیدی در نام سایت شما گنجانده شده است. این خود شما را در فرایند سئو و بازاریابی دیجیتال جلو می اندازد.

اگرچه این تاکتیک یک روش موثر برای بهبود رتبه بندی سئو شما در سال های پیش بوده است، اما به دلیل اینکه الگوریتم گوگل می تواند سایت های با کیفیت پایین و کم بازدید را جریمه کند حتی اگر نام دامنه دقیقا با چیزی که کاربران جستجو می کند مطابقت داشته باشد، امروزه تاثیر این مورد کمرنگ تر شده است.

این یعنی شما باید عملیات بیشتری را روی دامنه خود انجام دهید چیزی بیشتر از گنجاندن کلمات کلیدی در آن. علاوه بر این وبسایت ها با کلمات توصیفی در رتبه بندی موتورهای جستجوگر کار سختی دارند. چون باید با کسانی که حوزه کاری مشابه شما دارند رقابت کنند.

بهترین گزینه برای شما چیست؟

گاهی بهترین نام دامنه شامل هر دو مدل تفکر می شود. این امکان وجود داشته باشد که به نام دامنه ای جدید فکر کنید که یک تصویر ذهنی از خدمات و محصولات را در ذهن شبیه سازی می کند و یا اینکه از برخی جنبه های نام گذاری توصیفی دامنه استفاده کنیم و در آن از کلمات جدیدی در آن استفاده کنیم.

به گفتگو آنلاین خوش آمدید
سلام! برای صحبت در واتساپ یکی از کارشناسان پشتیبانی ما را انتخاب کنید
تیم به طور معمول در چند دقیقه پاسخ می دهد.