آیا می دانید بزرگترین اشتباهی که برگزارکنندگان رویدادها انجام می دهند چیست؟

۰۷شهریور۱۳۹۷ همایش و رویداد
Image

اگر شما نتوانید نظر مخاطبان خود را جلب کنید آن ها دیگر به شما توجهی نخواهند نکرد. حتی بعد از پایان رویدادتان درباره شما صحبت نخواند کرد و رویداد شما در حافظه آن ها باقی نخواد ماند. در اینجا به مواردی اشاره می کنیم که می توانید با انجام آن ها رویدادتان را متفاوت تر برنامه ریزی کنید

نه اشتباه نکنید، انتخاب سالن نامناسب جهت برگزاری مراسم و یا انتخاب روش های ضعیف پذیرش از مهمانان نیست. (البته کوتاهی و عدم توجه به هر کدام از این دو مورد میتواند شما را به دردسر بیاندازد). در واقع بزرگترین اشتباه آن ها، طراحی و برگزاری رویدادی است که، مکانیسم قوی ای برای جلب توجه شرکت کنندگان خود ندارد.

ممکن است شما با خود اینطور فکر کنید که، خب اگر مردم تصمیم گرفته اند هزینه ای را پرداخت کنند و وارد رویداد ما شوند حتما به آن توجه هم خواهند کرد و روی آن متمرکز خواهند شد.

اگر شما نتوانید نظر مخاطبان خود را جلب کنید آن ها دیگر به شما توجهی نخواهند نکرد. حتی بعد از پایان رویدادتان درباره شما صحبت نخواند کرد و رویداد شما در حافظه آن ها باقی نخواد ماند.

در اینجا به مواردی اشاره می کنیم که می توانید با انجام آن ها رویدادتان را متفاوت تر برنامه ریزی کنید:

گام اول: در طول رویداد خود حس روایت گونه ایجاد کنید

به نظر شما چرا مردم ترجیح می دهند توجه خود را به هر چیزی غیر از رویدادی که در آن شرکت می کنند هدایت کنند؟

جوابش خیلی ساده است: چون آن ها خسته شده اند.

بگذارید در اینجا راز بزرگی را فاش کنیم: یک لحظه به این فکر کنید که شما قرار است تمام طول روز را روی یک صندلی بشینید و به سخنرانی هایی که هرکدام تقریبا حدود 20 دقیقه به طول می انجامد گوش کنید. سخنرانان زیاد، همگی با سبک و سیاق مشابه، با یک سطح از انرژی و در یک فضای تکراری و این روند قرار است به همین صورت ادامه پیدا کند.

هر کدام از سخنرانی ها به صورت مجزا می تواند فوق العاده باشد، اما حتی شنوندگان مشتاق هم ممکن است پس از یک جلسه ماراتن گونه سخنرانی ، خسته شوند و دیگر توجهی نکنند.

رویدادتان را به 3 بخش تقسیم کنید. ابتدای مراسم باید خلاصه ای از روند پیش رو باشد تا شرکت کنندگان در جریان روند کار قرار بگیرند. اواسط مراسم می بایست اوج کار شما باشد و هرآنچه می خواهید به مخاطب خود ارائه دهید را در این قسمت انجام دهید، و در انتها با یک نتیجه رضایت بخش و قابل انتظار برای مخاطب مراسم را به پایان برسانید. رویدادتان به جنبش و پویایی و تغییر وضعیت نیاز دارد تا همه را جذب خود کند.شما قرار نیست همه ی قوانین و قواعد را رعایت کنید. فقط کافیست به شرکت کنندگانتان در ان رویداد یک سری جلسات، کارگاه ها ، کنفرانس و آزمایشگاه ها ی پویا و پر انرژی ارائه کنید.

گام دوم: انتظارات معمولی را بشکنید

احساسات قوی، مهمانان را در گیر خود می کند. و اکثر اوقات چیزی که مردم حس می کنند ریشه در انتظارات و توقعات آن ها دارد. پس وقتی رویدادی فراتر از سطح توقع مردم ظاهر می شود، مردم به آن توجه می کنند. این نوع جدید تعامل به شرکت کنندگان کمک می کند تا شرایط عاطفی و روحی جدیدی را تجربه کنند و آنها را به طور کامل در تجربه رویداد فرو برد.

حالا به رویداد خود فکر کنید، شما چطور می توانید از سطح توقع مهمانانتان فراتر باشید تا آن ها را محو تجربه ای تازه کنید؟

شاید مثلا بتوانید شخصی را به عنوان مجری مراسمتان انتخاب کنید که متفاوت سخن می گوید و باعث جلب توجه مهمانان می شود. یا مکان برگزاری رویداد را بطوری خاص برای رویدادتان طراحی کنید تا برای شرکت کنندگان جذاب باشد.

گام سوم: حواس پرتی ها را از بین ببرید

رویدادتان را پیچیده برگزار نکنید. سادگی در همه ی امور جواب می دهد برای رویداد شما هم جواب خواهد داد.

برای ارتباطات خود با شرکت کنندگانتان آن ها را وادار به استفاده از برنامه های مختلف نکنید. برای اطلاع رسانی درباره برنامه های رویدادتان آن ها را گیج نکنید و از آن ها نخواهید در طول رویداد مدام شما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنند.

هرچقدر بیشتر به شرکت کنندتان این فرصت را بدهید که از لحاظ ذهنی جایی غیر از رویداد شما باشند بیشتر توجه آن ها را از دست خواهید داد.

این کاملا به خود شما بستگی دارد که هرآنچه در لحظه به آن نیاز پیدا دارید را از قبل آماده کرده باشید و به آن فکر کرده باشید. همه چیز را آسان و متمرکز برگزار کنید. این امر، کار مهمانان شما را نیز ساده تر خواهد کرد و آن ها هم روی رویداد شما متمرکز خواهند بود.

یکی از بهترین روش های برنامه ریزی برای رویدادتان این است که خودتان را کاملا به جای مهمانانتان بگذارید. حالا رویدادتان را دوباره بررسی کنید. متن دعوتنامه ای که نوشته اید و برنامه های رویدادتان را دوباره بخوانید. فعالیت های رویدادتان را خودتان امتحان کنید. مثلا چند سری از ویدئوهای سخنرانی سخنران اصلی رویداد را تماشا کنید یا کار مجریان رویداد را بررسی کنید. حالا به این فکر کنید چه تغییراتی می توانید اعمال کنید تا رویدادتان را آسان تر ، سریع تر، ساده تر و برای مهمانان خود لذت بخش تر برگزار کنید.

قدم نهایی

توجه شرکت کنندگان شما بزرگ ترین دارایی شما خواهد بود. پس باید توجه آن ها را با قدرتمند ترین ابزاری که در اختیار دارید جلب کنید. بله، خود رویدادتان.

حواس پرتی ها را از بین ببرید. روایتی حیرت انگیز در طول رویداد خود ایجاد کنید و شرکت کنندگانتان را شگفت زده کنید و به آن ها لذت رودادتان را بچشانید. مطمئن باشید آن ها تفاوت های شما را متوجه خواهند شد و در ادامه شما هم متوجه تفاوت نتایج خواهید شد.

اگر شما هم نکته یا مورد دیگری را می دانید که برگزاری هر چه بهتر رویداد کمک می کند آن با ما در میان بگذارید.

اگر این مقاله را دوست داشتید می توانید آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

به گفتگو آنلاین خوش آمدید
سلام! برای صحبت در واتساپ یکی از کارشناسان پشتیبانی ما را انتخاب کنید
تیم به طور معمول در چند دقیقه پاسخ می دهد.