۱۰ نکته برای انتخاب نام دامنه عالی

۱۶مهر۱۳۹۷ ثبت دامنه
Image

انتخاب نام دامنه مشابه انتخاب نام شرکت است. به حجم زیادی توجه و ملاحظه نیاز دارد. نام دامنه ی شما در واقع هویت شما در اینترنت است. شما به دنبال نام دامنه ای هستید که در وهله ی اول معرف شما باشد و در ادامه افراد به راحتی با جستجوی ساده به سایت شما برسند.

گام های زیر را دنبال کنید تا بتوانید نام دامنه خود را به درستی انتخاب کنید.

۱. نامی را انتخاب کنید که به راحتی تایپ می شود

نامی که تایپ کردن آن ساده باشد برای موفقیت آنلاین حیاتی است. اگر از مخفف ها استفاده می کنید یا عبارت ها را خلاصه می کنید بسیار مراقب باشید چون دسترسی به شما برای مخاطبانتان سخت تر خواهد شد. چون کاربران معنای آن ها را در ابتدا نمی دانند و پیدا کردن شما برای آن ها دشوار خواهد بود.

۲. نام ها را کوتاه انتخاب کنید

اگر نام انتخابی شما طولانی و پیچیده باشد، احتمال اینکه مخاطبان شما برای رسیدن به شما اشتباه کنند و نام را اشتباه تایپ کنید بالا می رود. به یاد داشته باشید، نام های کوتاه و ساده انتخاب کنید.

۳. از کلمات کلیدی استفاده کنید

سعی کنید از کلمات کلیدی ای استفاده کنید که نمایانگر برند و کسب و کار شما و خدماتی که شما ارائه می کنید است باشد. این کار دسترسی مخاطبان شما را به شما راحت تر می کند.

سعی کنید نام انتخابی شامل کلماتی باشد که مشتریان برای رسیدن به خدمات شما آن ها را تایپ می کنند.

این نکته همچنین جایگاه شما در گوگل را نیز بالا می برد (که در نهایت باعث افزایش ترافیک به سایت شما می شود) و به مشتریان شما این حس را القا می کند که شما نیازهای آن ها را می دانید.

۴. مکان و موقعیتی که می خواهید را هدف گذاری کنید

اگر کسب و کار شما محلی است، سعی کنید از نام مکان و موقعیتی که می خواهید در آن جا کار کنید در نام دامنه استفاده کنید تا برای مشتریان محلی خود ملموس تر باشد و بتوانند به راحتی آن را به خاطر نگه دارند.

۵. از درج اعداد و خط فاصله بپرهیزید

اعداد و خط فاصله در برخی موارد مردم را گیج می کند. فرض کنید می خواهید در نام دامنه خود از عدد ۵ استفاده کنید، افرادی که اسم سایت شما را می شنوند نمی دانند شما عدد را به صورت عددی یا حروفی فارسی یا انگلیسی نوشته اید. سعی کنید تا حد امکان از این نوع نام ها استفاده نکنید.

۶. نامی استفاده کنید که در ذهن بماند

در حال حاضر میلیون ها نام دامنه ثبت شده وجود دارد، پس انتخاب نام دامنه ای که در ذهن به خوبی می ماند و البته گیراست بسیار سخت و البته حیاتی است. وقتی نامی را انتخاب کردید آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید تا مطمئن شوید علاوه بر شما بقیه هم حس خوبی نسبت به نامی که شما انتخاب کرده اید داشته باشد.

راه حل سریع: هم اکنون اسمی را برای دامنه انتخاب کردید؟ دامنه خود را همین امروز ثبت کنید و وبسایت خود را آن جا قرار دهید قبل از اینکه فرد دیگری این دامنه را ثبت کند.

۷. درباره نام انتخابی خود تحقیق کنید

اطمینان حاصل کنید که نامی که انتخاب کرده اید، علامت تجاری نیست، دارای حق تکثیر یا استفاده شده توسط یک شرکت دیگر نیست. این می تواند منجر به دردسر های قانونی زیادی شود که برای شما هزینه های سنگینی دربرخواهد داشت. فراموش نکنید تا ارزش دامنه احتمالی خود را بررسی کنید.

۸. از پسوند دامنه مناسب کسب و کارتان استفاده کنید

پسوندها همان بخش انتهایی آدرس سایت شماست مانند net .ir .com. و .... این پسوند ها میتواند کاربردهای خاص خودش را داشته باشند. از این رو پسوندی که مناسب برای کسب و کار شماست را انتخاب کنید. پسوند .com بسیار رایج است و انتخاب آن باعث می شود به راحتی در ذهن مخاطبان باقی بماند.

دسته ای از پسوندهای جدید مثل photography .nyc .guru. به شما این فرصت عالی را می دهد تا بتوانید نام های کوتاه و مرتبط انتخاب کنید. در اینجا به برخی دیگر از پسوند ها و موارد استفاده آن ها اشاره میکنیم:

  • co.: اختصار برای شرکت ها، تجارت ها و جامعه ها
  • info.: سایت های اطلاعاتی
  • net.: سایت های فنی و زیرساخت اینترنتی
  • org.: سازمان های غیرتجاری و غیرانتفاهی
  • biz.: مصارف تجاری یا تبلیغاتی مانند سایت های تجارت الکرونیک
  • me.: وبلاگ ها رزومه ها و یا سایت های شخصی

نکته: لازم نیست حتما برای دامنه خود وبسایت طراحی کنید می توانید از وب سایت قبلی خود در صورت داشتن استفاده کنید.

۹. برندتان را بسازید و از آن محافظت کنید

برای محافظت از نام تجاری شما باید پسوند های مختلف دامنه و همچنین نسخه های نامعتبر از نام دامنه خود را خریداری کنید. این باعث می شود رقبا از ثبت نام نسخه های دیگر جلوگیری کنند. اطمینان حاصل کنید که مشتریان شما به وب سایت شما هدایت می شوند، حتی اگر آنها آن اشتباه تایپ کنید.

۱۰. به سرعت اقدام کنید

نام دامنه ها به سرعت فروخته و خریداری می شوند، خوشبختانه آن ها ارزان هستند. پس در اسرع وقت نام دامنه خود را ثبت کنید. قبل از اینکه توسط اشخاص دیگر ثبت شوند.

به گفتگو آنلاین خوش آمدید
سلام! برای صحبت در واتساپ یکی از کارشناسان پشتیبانی ما را انتخاب کنید
تیم به طور معمول در چند دقیقه پاسخ می دهد.